O NAS

O Winnicy

Winnica Giermasińskich położona jest w Kazimierzu Dolnym na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując od strony rynku wzdłuż ulicy Nadrzecznej, następnie Kwaskową Górą, dochodzimy do pięknego, choć nieco zapomnianego wąwozu o tej samej nazwie, który prowadzi na szczyt wzgórza, gdzie znajduje się nasza winnica.

Teren winnicy należy do naszej rodziny od kilku pokoleń. Dawniej dziadek Stanisław Giermasiński miał tutaj piękne sady owocowe (stare odmiany jabłoni, śliwy), leszczynę oraz krzewy porzeczek, które nadal są w naszej pamięci. Jako kilkuletnie dzieci owoce zbierane w sadzie sprzedawaliśmy na mostku przy ulicy Nadrzecznej, stanowiącym dojazd do domu rodzinnego, w którym dziś znajduje się nasza winiarnia. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane były rzecz jasna na lody z ulicy Sadowej (notabene lody te istnieją do dziś – gorąco polecamy!)

Wzgórze, na którym znajduje się winnica otaczają lasy oraz stary sad. Lekko pochyły teren sprawia, że krzewy winorośli są idealnie nasłonecznione, a lessowa gleba dobrze utrzymuje wilgoć nawet w bardzo gorące lato.

Wiosną 2015 roku teren dawnej plantacji porzeczek i sadu owocowego został przygotowany do realizacji marzenia naszego dziadka – założenia winnicy. Wtedy też zrobiliśmy pierwsze próbne nasadzenia około 50 krzewów winorośli różnych odmian. Już po pierwszej zimie, przekonani, że sadzonki dobrze się przyjęły, podjęliśmy decyzję o dalszych nasadzeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że na codzień mieszkamy i pracujemy dość daleko od Kazimierza, a w roku 2016 przyszła na świat nasza pierworodna, musieliśmy wykazać się nie lada determinacją aby doprowadzić winnicę do stanu obecnego. Z pełym oddaniem poświęcaliśmy jej każdy wolny czas spełniając zarazem nasze marzenie o własnej winnicy.

Obecnie winnica zajmuje areał niespełna 0,5 ha i rosną na niej takie szczepy jak Riesling, Solaris, Bianca, Seyval Blanc, Hibernal, La Crescent, Maréchal Foch, Leon Millot oraz Saint Pepin. W przyszłości chcielibyśmy rozbudować winnicę do 2 ha.

Z pasją od 1929 roku...

Nasza winnica zrodziła się z wieloletnich rodzinnych pasji pielęgnowanych z pokolenia na pokolenie. Tradycje winiarskie rodziny Giermasińskich sięgają pierwszej połowy XX wieku, kiedy to w 1929 roku dziadek Stanisław Giermasiński zdobywał wiedzę i doświadczenie podczas praktyk w Wytwórni Win Owocowych w Jastkowie, odległym o 40 km od Kazimierza Dolnego. Uczestniczył w pracach związanych z przygotowywaniem owoców do tłoczenia, nastawą moszczu do fermentacji, dbaniem o nastaw w czasie fermentacji, czy klarowaniem wina.

Pasję do wina przeplataną z pasją do sadownictwa przerwała II wojna światowa. Po ciężkich latach wojennych, spędzonych częściowo w obozie jenieckim, dziadek szczęśliwie powrócił w rodzinne strony. Jego pasja do wina jednak nie ustała. W 1952 roku dziadek założył pierwszą powojenną i jak dotąd jedyną wytwórnię win w Kazimierzu Dolnym, która mieściła się w jednym z pochodzących z XVIII wieku spichlerzy znajdujących się przy ulicy Puławskiej nad Wisłą. W późniejszych latach dziadek założył również wytwórnie win w pobliskim Nałęczowie oraz Józefowie, jak również pracował w wytwórni win w Cieleśnicy. Emeryturę spędził w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieszkał do końca swoich dni.

Kolejne pokolenia również związane były z winiarstwem, uprawą winorośli, sadownictwem i szkółkarstwem. Wiedza oraz zdobyte doświadczenie to coś, co zostało w rodzinie po dzień dzisiejszy.

Tą właśnie pasją i blisko stuletnią tradycją chcemy się z Wami dzielić.

Twój Koszyk