Winnica

Winnica Giermasińskich położona jest w Kazimierzu Dolnym na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując od strony rynku wzdłuż ulicy Nadrzecznej, następnie Kwaskową Górą, dochodzimy do pięknego, choć nieco zapomnianego wąwozu o tej samej nazwie, który prowadzi na szczyt wzgórza, gdzie znajduje się nasza winnica.

Teren, na którym znajduje się nasza winnica należy do naszej rodziny od kilku pokoleń. Dawniej dziadek Stanisław Giermasiński posiadał tu piękne sady owocowe (stare odmiany jabłoni, śliwy), leszczynę oraz krzewy porzeczek, które nadal są w naszej pamięci. Jako kilkuletnie dzieci owoce zbierane w sadzie sprzedawaliśmy na mostku przy ulicy Nadrzecznej, stanowiącym dojazd do domu rodzinnego, w którym dziś znajduje się nasza winiarnia. W ten sposób zarobione pieniądze przeznaczane były rzecz jasna na lody z ulicy Sadowej (notabene lody te istnieją do dziś – gorąco polecamy!)

Wzgórze, na którym znajduje się winnica otoczone jest lasami oraz starym sadem. Lekko pochyły teren sprawia, że krzewy winorośli są idealnie nasłonecznione, a lessowa gleba dobrze utrzymuje wilgoć nawet w bardzo gorące lato.
Wiosną 2015 roku teren dawnej plantacji porzeczek i sadu owocowego został przygotowany do realizacji marzenia naszego dziadka – założenia winnicy. Wtedy też zrobiliśmy pierwsze próbne nasadzenia około 50 krzewów winorośli różnych odmian. Już po pierwszej zimie, przekonani, że sadzonki dobrze się przyjęły, podjęliśmy decyzję o dalszych nasadzeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że na co dzień mieszkamy i pracujemy dość daleko od Kazimierza, a w roku 2016 przyszła na świat nasza pierworodna, musieliśmy wykazać się nie lada determinacją aby doprowadzić winnicę do stanu obecnego. Pełni dobrych myśli poświęcaliśmy jej każdy wolny czas spełniając zarazem nasze marzenie o własnej winnicy.

Obecnie winnica zajmuje areał niespełna 0,5 ha i rosną na niej takie szczepy jak Riesling, Solaris, Bianca, Seyval Blanc, Hibernal, La Crescent, Maréchal Foch, Leon Millot oraz Saint Pepin. Docelowo chcielibyśmy rozbudować winnicę do 2 ha.

Historia

Nasza winnica zrodziła się z wieloletnich rodzinnych pasji pielęgnowanych
z pokolenia na pokolenie. Tradycje winiarskie rodziny Giermasińskich sięgają pierwszej połowy XX wieku, kiedy to w 1929 roku dziadek Stanisław Giermasiński zdobywał wiedzę i doświadczenie podczas praktyk w Wytwórni Win Owocowych w Jastkowie, odległym o 40km od Kazimierza Dolnego. Uczestniczył w pracach związanych z przygotowywaniem owoców do tłoczenia, nastawą moszczu do fermentacji, dbaniem o nastaw w czasie fermentacji, czy klarowaniem wina.

Pasję do wina przeplataną z pasją do sadownictwa przerwała II wojna światowa. Po ciężkich latach wojennych, spędzonych częściowo w obozie jenieckim, dziadek szczęśliwie powrócił w rodzinne strony. Jego pasja do wina jednak nie ustała. W 1952 roku dziadek założył pierwszą powojenną i jak dotąd jedyną wytwórnię win w Kazimierzu Dolnym, która mieściła się w jednym z pochodzących z XVIII wieku spichlerzy znajdujących się przy ulicy Puławskiej nad Wisłą. W późniejszych latach dziadek założył również wytwórnie win
w pobliskim Nałęczowie oraz Józefowie, jak również pracował w wytwórni win
w Cieleśnicy. Emeryturę spędził w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieszkał do końca swoich dni.

Kolejne pokolenia również związane były z winiarstwem, uprawą winorośli, sadownictwem i szkółkarstwem. Wiedza oraz zdobyte doświadczenie to coś,
co zostało w rodzinie do dzień dzisiejszy.

Tą właśnie pasją i blisko stuletnią tradycją chcemy się z Wami dzielić.

Kontakt

Winnica Giermasińskich

ul. Nadrzeczna 21A
24-120 Kazimierz Dolny

(+48) 722300734

info@winnicagiermasinskich.pl